Litwa - zwiedzanie

zwiedzanie Litwy Zwiedzanie Litwy Dla zdecydowanej większości osób wybierających się na Litwę w celach typowo turystycznych najbardziej atrakcyjnym miejscem jest z całą pewnością stolica tego kraju - Wilno. Z całą pewnością jest to jedno z najbardziej uroczych miast tego kraju, niemniej jednak korzystając z wyszukiwarki atrakcyjnych miejsc turystycznych Litwy, dowiemy się, że poza Wilnem istnieją inne, równie urocze zakątki tej ziemi. Takimi zakątkami będą oczywiście nie tylko zabytkowe miasta, będą nimi również miejsca krajobrazowe i znajdujące się w nich atrakcje.

Mierzeja Kurońska

Takim miejscem jest z całą pewnością znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO - Mierzeja Kurońska. Jest to jedno z bardziej wyjątkowych miejsc Litwy. Jej długość wynosi blisko 100 kilometrów (z czego połowa znajduje się na terytorium Litwy a połowa w Rosji), natomiast szerokość zależna jest od miejsca pomiaru i może wynosić od 400 metrów do blisko 4 kilometrów. Większa część mierzei jest chroniona w ramach przepięknego Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej. Będąc w tym miejscu należy koniecznie odwiedzić Górę Czarownic w Juodkrante. Każdy turysta odwiedzający te okolice nie może nie trafić do największego portu Litwy, którym jest Kłajpeda. Co prawda, po II wojnie świtowej nie zachowało się zbyt wielu zabytków, ale turyści ciągną do Muzeum Morskiego wraz z delfinarium (obecnie w remoncie, gościom udostępnia się pokaz fok). W niedalekiej odległości od portowej Kłajpedy znajduje się jedyny w zasadzie kurort morski Litwy - Pałąga, którego ozdobą jest nie tylko piękna piaszczysta plaża i urocze molo, stanowiące przedłużenie miejskiej promenady, na której skupia się życie towarzyskie Pałągi.

Troki i Kowno

Ceniąc sobie zdecydowanie bardziej chęć zwiedzania obiektów zabytkowych znajdujących się w pozostałych miastach tego kraju, nie możemy nie odwiedzić okazałego trockiego zamku, uchodzącego zresztą za największą budowlę obronną Litwy. Zamek znajduje się na wyspie Jeziora Galve w miejscowości Troki. Miejscowość ta znajduje się w bliskiej odległości od stolicy, co jest dodatkową zachętą do jej odwiedzenia. Kolorytu Trokom dodaje karaimska mniejszość, sprowadzona tu za czasów księcia Witolda Wielkiego. Być w Trokach i nie spróbować karaimskich kibinów, to tak, jakby nie było się w Trokach.
W drodze z Wilna do Polski istnieje możliwość odwiedzenia drugiego co do wielkości miasta Litwy czyli Kowna, tym bardziej, że jest to jedno z tych miast, w którym znajduje się starówka ze śladami bytności polskiego wieszcza Adama Mickiewicza jak i pozostałości zamku, wybudowanego dla obrony ziem litewskich przed Krzyżakami.

Copyright © 2013   TOURPOL   wycieczki krajowe i zagraniczne   kontakt | nota prawna
Witryna internetowa wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies), wyłączyć ten mechanizm można w ustawieniach swojej przeglądarki, więcej na: polityka prywatnosci